W drugiej części przeczytasz o najczęściej powielanych mitach na temat karmienia naturalnego.
W drugiej części przeczytasz o najczęściej powielanych mitach na temat karmienia naturalnego.

Karmienie piersią - cz.2

4 min read

Wokół tematu karmienia piersią narosło wiele mitów, które swój początek miały wiele lat temu, a nadal są powielane. O ile można zrozumieć, że te mity szerzone są przez osoby niezwiązane naukowo, czy zawodowo z tematem karmienia piersią, to informacje, które otrzymują matki od położnych zaraz po urodzeniu albo od pediatrów są niepokojące. Chcę przedstawić Ci kilka z bardzo częstych mitów.

Mit 1: Dieta matki karmiącej.

Słyszałaś po urodzeniu dziecka, że nie powinnaś jeść cytrusów albo jeść kiszonej kapusty i grochu, bo to wywołuje kolki u dzieci? A może nie powinnaś pić wody gazowanej, bo bąbelki magicznie przedostają się do kanalików mlekowych, co wywoła gazy u dziecka. „Absolutnie nie jedz smażonego, dziecko będzie miało bóle brzuszka od tłustego”.

Mleko matki produkowane jest z krwi i osocza, tak więc witaminy oraz minerały z pokarmu dostają się do mleka, tak samo konserwanty i niezdrowe tłuszcze trans, w związku z tym na te produkty należy uważać. Do mleka matki dostają się również aromaty z pokarmów, alergeny, alkohol, kofeina, substancje czynne leków (często w śladowej ilości). Na dietę eliminacyjną musisz przejść, gdy dziecko na alergie pokarmowe, np. dość częstą alergią spotykaną u niemowląt jest alergia na białko mleka krowiego, nie można tego mylić z alergią na laktozę, czyli cukier mlekowy.

Mit 2. Masz mało wartościowy pokarm i dziecko się nie najada/po roku kamienia w piersiach jest sama woda.

Mleko matki nie traci magicznie swoich właściwości. Jedynie przechodzi zmiany podczas etapów laktacji. Pierwszym etapem jest siara. To pierwszy pokarm dla dziecka, który ma wysoką zawartość białka oraz długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a niższy poziom tłuszczu całkowitego w porównaniu z kolejnymi etapami laktacji. Kolejnym etapem miedzy 7 a 15 dniem karmienia, mleko przekształca się w mleko dojrzałe. Na tym etapie ilość białka oraz długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest mniejsza, niż na etapie siary, natomiast ilość tłuszczów się zwiększa.

Skład mleka zależy również od pory karmienia maluszka oraz od jego potrzeb.

Mit 3. Gdy mama jest chora, nie powinna karmić piersią.

Przeziębienie, grypa czy gorączka nie są przeciwskazaniem do karmienia piersią dziecka. Podczas twojej choroby mleko produkuje przeciwciała, które chronią twoje dziecko przed zachorowaniem.

Mit 4. Za małe, za duże piersi, aby karmić.

Od tego, czy będziesz karmić, czy nie, nie zależy rozmiar biustu. Pokarm powstaje w pęcherzykach mlecznych znajdujących się w tkance gruczołowej. Wielkość biustu jest uzależniona od ilości tkanki tłuszczowej. Najważniejszym czynnikiem w rozwoju laktacji jest ilość prolaktyny w organizmie kobiety.

Mit 5. Podczas przyjmowania leków powinnaś odstawić dziecko od piersi.

Istnieją badania świadczące o bardzo niskim stężeniu substancji czynnej z leku przyjmowanym przez matkę w jej mleku. Zwykle stężenie to nie przekracza 4%. Ulotki zawsze odradzają przyjmowanie leków w trakcie laktacji, więc jeżeli nie jesteś pewna, czy możesz przyjmować dany lek, sprawdź go (a dokładnie substancję czynną leku) na stronie http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php oraz https://www.e-lactancia.org

Mit 6. Dzieci na mleku matki częściej budzą się w nocy, a te na mm przesypiają całe noce.

Mleko matki jest zdecydowanie bardziej lekkostrawne niż mleko modyfikowane. Nie znaczy to jednak, że dzieci karmione mieszanką czują się dłużej syte. Dzieci karmione piersią mogą po prostu potrzebować w nocy przytulenia mamy i ssania piersi dla łatwiejszego zaśnięcia. Nie ma jednoznacznych badań na to, czy dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rzadziej wybudzają się w nocy jedynie z racji długiego odczuwania sytości.

Mit 7. Pij więcej płynów, będziesz miała więcej mleka.

Na ilość mleka w piersiach najlepiej wpływa efektywnie ssące dziecko. Zostały przeprowadzone badania kliniczne, których wyniki wykazały, że u matek, które przyjmowały zmniejszone, a następnie zwiększone ilości płynów nie wpływały znacząco na ilość wyprodukowanego pokarmu.

Mit 8. Karmiąc piersią, nie mogę pić kawy ani alkoholu.

Jak to? Karmiąc piersią, mogę pić alkohol? I tak i nie. Należy unikać całkowitego spożywania alkoholu do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia. Po tym czasie możesz wypić np. lampkę szampana pod warunkiem, że odczekasz z karmieniem maluszka od wypicia minimum 2-3 godziny, z czego czas ten jest podany dla kobiet o wadze 60 kg. Na rynku jest dostępny domowy test paskowy badający zawartość alkoholu w mleku matki.

Maksymalna dawna kofeiny na dobę dla kobiety karmiącej wynosi 300 mg to mniej więcej tyle, co 2 filiżanki kawy, tak więc, jeśli poranek bez kawy jest nie możliwy, to na zdrowie.

Mit 9. Niemowlę chce być ciągle przy piersi, bo się nie najada.

Jeżeli jesteś rodzicem więcej niż jednego dziecka, to wiesz, że każde dziecko jest inne i jedno potrzebuje dużo bliskości, inne nie domaga się tak dużo przytulania, a więcej czasu spędza w swoim łóżeczku. Dzieci karminy na żądanie to znaczy, reagujemy na gesty i płacz dziecka, zauważając, że jest głodne albo potrzebuje bliskości. Dla niemowląt pierś, to nie tylko pokarm, ale również przytulenie, wyciszenie się w ramionach matki.

A ty, z jakimi mitami i nieproszonymi radami na temat karmienia się spotkałaś?